Yhteystiedot

Tältä sivulta löydät Savonlinnan Yrityspalveluiden yhteystiedot ja voit lähettää viestin tai soittopyynnön niin otamme sinuun yhteyttä mahdollisimman pian

Lähetä viesti

Ota rohkeasti yhteyttä matalalla kynnyksellä!

Tyhmiä kysymyksiä ei ole olemassa, joten laita ihmeessä viestiä, jos on pieninkään mahdollisuus, että voisimme auttaa sinua ja yritystäsi!


Viestilomake

Vai haluatko kuitenkin että mietitään asioita yhdessä?

Alla olevasta painikkeesta voit avata sähköisen varausjärjestelmämme.

Sen jälkeen vain valitset tarkoitukseesi sopivan palvelun, valitset sopivan kalenteriajan ja täytät omat tietosi.

Paina lopuksi ”Varaa” ja sähköinen ajanvaraus on lähetetty!

sijainti

Tule käymään

Savonlinnan Yrityspalveluiden toimipiste sijaitsee kaupungintalolla osoitteessa Olavinkatu 27 D.

Kun tulet käymään, soita henkilölle kun olet perillä niin hän tulee avaamaan D-osan oven sinulle.

Lähetä sähköpostia

elinkeinopalvelut@savonlinna.fi

Käyntiosoite

Olavinkatu 27 D, 57130 Savonlinna

Soita meille

Käytä alempaa löytyviä henkilökohtaisia numeroita


Savonlinnan Yrityspalvelut

Savonlinnan Yrityspalvelut palvelee kaupungintalolla, Olavinkatu 27, D-osa
Kaupungintalon yleispalvelupiste: Olavinkatu 27 B-osa 1. krs.

Juha Turtiainen

Juha Turtiainen

yrityspalvelujohtaja
Savonlinnan Yrityspalvelut

Yritysneuvonta ja -rahoitus
Kasvuyrityspalvelut
Kansainvälistymispalvelut
Teolliset investoinnit
Sijoittumisneuvonta

+358 44 571 5853
juha.turtiainen@savonlinna.fi

Ulla Hannikainen

Ulla Hannikainen

yrityspalvelusihteeri
Savonlinnan Yrityspalvelut

Ajanvaraukset ja asiakaspalvelu
Vapaat toimitilat ja tontit
Yrityskummitoiminta

+358 44 571 5837
ulla.hannikainen@savonlinna.fi

Riku Wiitala

Riku Wiitala

yrityspalvelupäällikkö
Savonlinnan Yrityspalvelut

Yritysneuvonta – ja rahoitus
Teollisuuden ja puhtaan energian aluekehityshankkeet
Sijoittumisneuvonta
Teknologiapuisto Nohevan palvelut ja kehittäminen

+358 50 479 7989
riku.wiitala@savonlinna.fi

Janne Tarima

Janne Tarima

elinkeinoasiantuntija
Savonlinnan Yrityspalvelut

Yritysneuvonta ja -rahoitus
Kasvuyrityspalvelut
Investointi- ja kehittämispalvelut
Sijoittumisneuvonta

+358 50 465 7574
janne.tarima@savonlinna.fi

Hannu Jaatinen

Hannu Jaatinen

digiyritysneuvoja
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Yritysten digikartoitukset
Yritysten digisparraus
Digiportaat – Asiakaslähtöisempää digitaalista liiketoimintaa

+358 44 571 5857
hannu.jaatinen@savonlinna.fi

Marita Kajander

Marita Kajander

tapahtumapäällikkö
Elinvoima- ja työllisyyspalvelut

Tapahtumien ympärivuotisen tarjonnan edistäminen ja kehittäminen
Tiedon ja avun tarjoaminen tapahtumanjärjestäjille 
Tapahtumakumppanuussopimusten neuvottelu

+358 50 4641560
marita.kajander@savonlinna.fi

Matti Mäkinen

Matti Mäkinen

vientiasiantuntija
Savonlinnan Hankekehitys Oy

PK-yritysten vientineuvonta
Markkinakartoitukset
Tuotteen tai palvelun lokalisointi vientimarkkinoille
Etelä-Savo Goes Global

+358 50 350 6110
matti.makinen@savonlinna.fi


Elinvoima- ja työllisyyspalvelut

Elinvoima- ja työllisyyspalvelut palvelee kaupungintalolla, Olavinkatu 27, D-osa
Kaupungintalon yhteispalvelupiste: Olavinkatu 27 B-osa 1. krs.

Janne Weander

Janne Weander

elinvoimajohtaja
Elinvoima- ja työllisyyspalvelut

Alueen elinvoiman sekä työllisyyden kehittäminen
Sotealan yritysneuvonta
Rahoitus ja kasvupalvelut

+358 50 313 9977
janne.weander@savonlinna.fi

Kalle Asikainen

Kalle Asikainen

asiakaspalveluvastaava
Savonlinnan kaupunki

Savonlinnan työllisyyspalvelut

+358 44 417 4207
kalle.asikainen@savonlinna.fi

TE-palveluiden yrityspalvelut

TE-palveluiden yrityspalvelut palvelee osoitteessa Olavinkatu 24, 1. krs.

Teija Sironen

Teija Sironen

asiantuntija
Etelä-Savon TE-toimisto

Etelä-Savon TE-toimisto

0295 044 106
teija.sironen@te-toimisto.fi

Hannu Laamanen

Hannu Laamanen

asiantuntija
Etelä-Savon TE-toimisto

Etelä-Savon TE-toimisto

029 504 4072
hannu.laamanen@te-toimisto.fi


Palvelut aloittaville yrityksille

Itä-Savon Uusyrityskeskus palvelee osoitteessa Puistokatu 1

Katja Remes

Katja Remes

toimitusjohtaja, yritysvalmentaja
Itä-Savon Uusyrityskeskus

Itä-Savon Uusyrityskeskus

Aloittavien yritysten neuvonta
Omistajanvaihdosneuvonta
Helmi-palvelut

+358 44 417 4960
katja.remes@savonlinna.fi

Sanni Leppänen

Sanni Leppänen

toimistoassistentti
Itä-Savon Uusyrityskeskus

Itä-Savon Uusyrityskeskus

Viestintä
Tapahtumatuotanto
Helmi-palvelut

+358 44 241 7303
sanni.leppanen@savonlinna.fi

Pekka Turunen

Pekka Turunen

yritysvalmentaja
Itä-Savon Uusyrityskeskus

Itä-Savon Uusyrityskeskus

Omistajanvaihdosneuvonta
Aloittavien yritysten neuvonta
Helmi-palvelut

+358 41 311 7309
pekka.turunen@savonlinna.fi


Kehittämishankkeet

Savonlinnan Hankekehitys Oy palvelee kaupungintalolla, Olavinkatu 27 D-osa, 2. krs.

Susanna Peura

Susanna Peura

hankepäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Hankekokonaisuuden koordinointi

+358 40 152 5111
susanna.peura@savonlinna.fi

Hannu Jaatinen

Hannu Jaatinen

digiyritysneuvoja
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Yritysten digikartoitukset
Yritysten digisparraus
Digiportaat – Asiakaslähtöisempää digitaalista liiketoimintaa

+358 44 571 5857
hannu.jaatinen@savonlinna.fi

Kirsi Kemppinen

Kirsi Kemppinen

hankesuunnittelija
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Kulttuurin unelmavuosi 2026 -hankkeen suunnittelu

+358 50 473 6000
kirsi.kemppinen@savonlinna.fi

Pellervo Kokkonen

Pellervo Kokkonen

erikoisasiantuntija ja hankevalmistelija
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Kansainväliset hankkeet: SMEOrigin Interreg Europe & REWARD Interreg Europe
Kehittämishankkeet

+358 44 758 5472
pellervo.kokkonen@savonlinna.fi

Niina Lallukka

Niina Lallukka

projektipäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Saimaa lautasella

+358 50 479 0696
niina.lallukka@savonlinna.fi

Matti Mäkinen

Matti Mäkinen

vientiasiantuntija
Savonlinnan Hankekehitys Oy

PK-yritysten vientineuvonta
Markkinakartoitukset
Tuotteen tai palvelun lokalisointi vientimarkkinoille
Etelä-Savo Goes Global

+358 50 350 6110
matti.makinen@savonlinna.fi

Kati Pukki

Kati Pukki

projektiasiantuntija
Savonlinnan Hankekehitys Oy

DigiHub – Kasvua verkottumisella

+358 50 430 7672
kati.pukki@savonlinna.fi

Jouko Pöykkölä

Jouko Pöykkölä

tutkimusjohtaja
Savonlinnan Hankekehitys Oy

DigiHub – Kasvua verkottumisella

+358 50 343 8516
jouko.poykkola@savonlinna.fi

Veera Riikonen

Veera Riikonen

projektipäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

SMEs & European Original Geographical Indications – SMEOrigin

Työpolut Savonlinnaan

+358 50 473 7272
veera.riikonen@savonlinna.fi

Elina Silvennoinen

Elina Silvennoinen

palvelupäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Digiportaat – Asiakaslähtöisempää digitaalista liiketoimintaa
Yleishallinto

+358 44 417 4998
elina.silvennoinen@savonlinna.fi

Virva Strömberg

Virva Strömberg

projektipäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Työpolut Savonlinnaan

+358 50 308 9677
virva.stromberg@savonlinna.fi

Viena Taskinen

Viena Taskinen

projektipäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Noheva – Forest Bio Technology Park Green Grow Up

+358 50 460 1555
viena.taskinen@savonlinna.fi

Alena Tsimbalova

Alena Tsimbalova

projektipäällikkö
Savonlinnan Hankekehitys Oy

Investointien edistäminen Etelä-Savossa

+358 50 339 1944
alena.tsimbalova@savonlinna.fi


Matkailu

Savonlinnan Seudun Matkailu Oy palvelee Riihisaaren museossa (Riihisaari, 57130 Savonlinna).

Jaana Komi

Jaana Komi

toimitusjohtaja / CEO
Savonlinnan Seudun Matkailu Oy

+ 358 40 730 9765
jaana.komi@visitsavonlinna.fi

Nita Silvennoinen

Nita Silvennoinen

Content Specialist
Savonlinnan Seudun Matkailu Oy

+358 44 542 3904
nita.silvennoinen@visitsavonlinna.fi


Koulutuspalvelut yrityksille

Tietoa kaupunkimme oppilaitosten Samiedun ja Xamkin yrityksille kohdennetusta tarjonnasta sekä oppilaitosten yhteystiedot löydät linkkien takaa.

Tiina Mehtonen

Tiina Mehtonen

toimitusjohtaja
Sami-Palvelut Oy

Sami-Palvelut Oy

+358 44 550 6670
tiina.mehtonen@samiedu.fi

Paula Muhonen

Paula Muhonen

Asiakkuuspäällikkö
Sami-Palvelut Oy

Työelämäpalvelut, Samiedu

Sami-Palvelut Oy

+358 44 5506 463
paula.muhonen@samiedu.fi

Piia Lampinen

Piia Lampinen

suunnittelija
Kaakkois-Suomen Ammattikorkeakoulu – Xamk

Xamk Pulse Avoin ammattikorkeakoulu ja täydennyskoulutus

+358 50 5947 801
piia.lampinen@xamk.fi

Johanna Koponen

Johanna Koponen

projektipäällikkö
Kaakkois-Suomen ammattikorkeakoulu (Xamk/Xentre)

Eespäin innovaatiot -projekti

+358 40 4875 111
johanna.koponen@xamk.fi

Toimitilat


Savonlinnan Yritystilat Oy palvelee osoitteessa Puistokatu 5

Heikki Kokki

Heikki Kokki

toimitusjohtaja
Savonlinnan Yritystilat Oy

Savonlinnan Yritystilat Oy

+358 44 057 5680
heikki.kokki@slnyritystilat.fi

Tommi Malkki

Tommi Malkki

kiinteistöpäällikkö
Savonlinnan Yritystilat Oy

Savonlinnan Yritystilat Oy

+358 44 019 0523
tommi.malkki@slnyritystilat.fi

Yritystontit


Tekninen toimiala / maankäyttöpalvelut palvelee kaupungintalolla Olavinkatu 27 D.

Petra Junnila

Petra Junnila

maankäyttöasiantuntija
Savonlinnan kaupunki / tekninen toimiala, maankäyttöpalvelut

Savonlinnan kaupunki / maankäyttöpalvelut

+358 44 417 4670
petra.junnila@savonlinna.fi

Tiina Inkinen

Tiina Inkinen

maankäyttöneuvottelija
Savonlinnan kaupunki / tekninen toimiala, maankäyttöpalvelut

Savonlinnan kaupunki / maankäyttöpalvelut

+358 44 417 4671
tiina.inkinen@savonlinna.fi

Varaa aika asiantuntijallemme nopeasti verkossa!

Verkkoajanvarauksen avulla pystyt varaamaan tapaamisen, puhelun tai Teams-palaveriajan helposti ja nopeasti.

Huomioithan, että akuuteissa ja nopeaa toimintaa vaativissa asioissa
kannattaa soittaa Yrityspalveluiden asiantuntijoille, joiden yhteystiedot löydät täältä.